Az Önkéntes Szemle 3. évfolyam 4., tematikus számának középpontjában a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Program hazai, illetve nemzetközi önkéntes programjának megvalósulása és jellemzői, valamint a régiós civil és nonprofit szervezetek, intézmények önkéntességfókuszú kapacitásfejlesztésének példái állnak. A közel kétszáz oldalas lapszám tartalmi összeállítását, háttérkutatását és megjelenését a Közalapítvány támogatta. Két szempont miatt tartottuk fontosnak ennek a tematikus számnak a megjelentetését. Magyarországon először Pécs nyerte el 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet. Noha a Pécs 2010 EKF-programról számos építészeti, közgazdaságtani, társadalomföldrajzi elemzés áll rendelkezésre, de az akkori – a körülményekhez képest – a város egészét megmozgató önkéntes programról, annak folyamatáról, önkénteseiről nem készültek átfogó elemzések. Egyrészt tehát, a felmerült hiány pótlásaként bizonyult szükségesnek, hogy a Veszprém–Balaton 2023 „Ragyogók” Önkéntes Programjának eredményeit és kihívásait több nézőpontból is vizsgáljuk és bemutassuk. Másrészt, mind a programban részt vevő stakeholderek, mind pedig a következő magyar, EKF-címre pályázó városok számára hasznos útmutató, ha látják, hogy az önkéntességre alapozott programok milyen fontos szerepet játszanak a helyi társadalom kulturális és társadalmi integrációjában.
A tanulmányok, cikkek elkészítésében az Önkéntes Szemle szerkesztőségén és a VEB2023 önkéntesprogram szakemberein kívül következő partnereink vettek részt: Pannon Egyetem, Somogyszentpál Csillagpont és Pajta, Fekete Sereg Ifjúsági Egyesület, valamint járásközponti partnereinek (Ajka, Keszthely, Zirc).
A VEB2023 EKF önkéntes programját bemutató folyóirat ezen a linken olvasható: https://www.onkentesszemle.hu/2023-3-evfolyam-4-szam/