A pályázati program tárgya: Kulturális Programfejlesztés
A támogatott tevékenység időtartama: 2022. 09. 01. – 2023. 12. 31.
Támogató: Veszprém-Balaton 2023 Zrt.
Pályázatunk több egymással párhuzamosan futó programsorozatból állt össze. Célunk egyrészt Veszprém és az EKF-régió kulturális életének fellendítése. Pályázati programunk ezért különleges, kiemelkedő minőséget kínáló zenei események sorozatával biztosította a zenei paletta szélesítését, a zenei ízlésformálást, valamint az ismeretterjesztést. Kiemelt célunk továbbá a város által elnyert UNESCO Music City címhez hűen, egész évben minőségi zenei tartalommal megtölteni a város életét annak érdekében, hogy a lakosság ne csak eseti fesztiválok, rendezvények alkalmával találkozhasson élő zenével, hanem rendszeresen, akár hetente több alkalommal is. A fenti célok teljesülése érdekében 3 programsorozat valósult meg:
Zene városa egész évben
2023.01. 20-21-én összművészeti fesztivál részei lehettünk. 5 veszprémi belvárosi helyszínen, 15 fellépő/zenekar előadásait hallhattuk.
Az EKF utcakép fejlesztési program keretei között jött létre a Papírkutya kultúrbisztró. A szórakozóhelyen a heti három alkalommal megrendezésre kerülő koncertek adták a fókuszt. Az akusztikus megszólalás jellemző, cél továbbá a tehetséges fiatalok fellépési lehetőségének biztosítása . A jazz-blues vonal állt a középpontban, de nem volt műfaji megkötés, Egész évben, összesen 123 alkalommal, 45 fellépő zenélt a Papírkutya Kultúrbisztróban. A résztvevők száma összesen: 6 150 fő.
Felező
Az Európai Kulturális Fővárosa címet viselő városoknál már hagyománnyá vált, hogy az éveleji évadnyitó ünnepség után , az év közepén egy közös „felező” örömünnepen tekintenek vissza az első hat hónapre és készülnek fel az előttük álló fél évre. 2023.06.14-16 között a Felező porgramsorozat részeként a Gyárkert Kultúrparkban 4 sztárfellépő (Morcheeba, Tom Odell, Meute, Chet Faker) koncertje több, mint 20 000 látogatót vonzott.
Találkozások Zenevárosban
A Találkozások Zenevárosban egy korokon, kultúrákon és műfajokon átívelő koncertsorozat, amelyet Veszprém UNESCO díja hívott életre 2022-ben. Magyarországon először a megyeszékhely nyerte el a Zene Városa címet az UNESCO Kreatív Városok Hálózatának tagjaként, ezt ünnepli és terjeszti az egyszeri zenei együttállások sorozata. A koncertek mindegyike egy zenei találkozás magyar és külföldi művészek között, amely megmutatja a zenei nyelvek átjárhatóságát.
2023-as Európa Kulturális Fővárosa évében többek között olyan zenei határátlépéseknek ad otthont Veszprém, mint Lakatos Mónika és a Mendelssohn Kamarazenekar koncertje, ahol az oláh cigány zene szimfonikus átiratai csendülnek fel. A cumbia műfaját a kolumbiai Maguare együttes és a magyar Los Orangutanes mutatja be, a kaustineni hegedű hagyományát a finn Tero Hyvälouma hozza Veszprémbe, az Erdőfű vendégeként, a marokkói szakrális gnawa tradíciót Jola és a magyarországi Tariqa képviselik.
A népi és klasszikus hagyományokban gyökerező, de a műfaji korlátokon átlépő produkciók egyben beavató események. A fellépők és a közönség is egy közös játék részesei, amelynek során új zenei élményben részesülnek. A koncerteket kísérő beszélgetések mélyítik a befogadói élményt, és kiemelik a zenei nyelvek átjárhatóságát.
Az irodalmi és előadóművészeti programterveink elsődlegesen a fiatalabb korosztályra koncentráltak. A kortárs irodalmat rendhagyó formátumokban és helyszíneken hoztuk közelebb a célcsoporthoz.
Holtszezon (téli és nyári kiadás)
A Holtszezon egy olyan irodalmi fókuszú, de alapvetően összművészeti fesztivál, amely azokat a műfajokat karolja fel, amelyeket bár rengetegen szeretnek, mégis ritkán találkozhatunk velük a kulturális eseményeken.
A veszprémi egyetemi hallgatókkal közösen kidolgozott programok elsősorban a fantasy, a krimi, a sci-fi, a dalszöveg, az ifjúsági irodalom és a képregény műfajai köré épültek, de a négynapos eseményen szó esett a sorozatkultúra vagy éppen az ökológia irodalmi kapcsolódásairól is.
Február utolsó hétvégéjén Veszprém belvárosának klubjaiba és kávézóiba neves hazai és nemzetközi írók is érkeztek, de a Holtszezonon a fő hangsúlyt a feltörekvő, fiatal írókra, költőkre, zenészekre és képzőművészekre, valamint az alkotótevékenységre helyeztük. Az eseményeink között számos műhely – kreatív írás, dalszöveg, hip-hop, graffiti, képregény, krimi – közül válogathattak az érdeklődők.
A Holtszezon tehát friss, izgalmas és inspiráló kulturális eseményekkel, az alkotást és a közös gondolkodást elősegítő programokkal jelentkezett 2023 februárjában is. Mert hisszük, hogy az olvasás menő, de az írás, a zenélés és bármiféle alkotótevékenység is az. Erről szól a Holtszezon.
Az első Holtszezont követően egyből azon kezdtek el gondolkodni a szervezők, hogy milyen szuper lenne, ha a kabátos-sálas februári hosszúhétvége után, pólós-rövidnadrágos időben is összejöhetnénk, szabadtéren, piknik-hangulatban, kötetlenül. Ezért találták ki a Szezont.
A szervezők erre az eseményre elhozták a talán legversszerűbb szövegekkel operáló Mulató Aztékokat, a mitikus Lord Iron Livaht és az újhullámból két nagy kedvencet, Sisit és Bongort. Bemutatták az új, veszprémi tematikájú POKET-kötetet, a PASZTA Egyetemi Színpadának Antigoné-előadását, kiállítást is nyitottak Szántó Áron zseniális paint-őrületeiből. Halhattuk Szász Zsófi rendezőt és a Platon Karataev duó is (Gergő és Sebő), merthogy levetítette a zenekarról készült dokumentumfilmet, amiről aztán beszélgetni is lehetet. Erre a rendezvényre 2023. július 25-én került sor. Fő jellemzői: 9 esemény, 3 helyszín és 650 résztvevő.
Romkoncertek
Veszprém és a Balaton-felvidék egyedülállóan gazdag középkori örökséggel rendelkezik, hiszen a régió településeit járva lépten-nyomon kolostor-, templom-, kápolna- és várromokra bukkanunk. Ezeket a romokat töltötték meg élettel és művészettel a Romkoncertek elnevezésű programsorozat során.
Az irodalmi és zenei fókusszal rendelkező események a nagy tömegeket vonzó fesztiválokkal szemben, a személyesebb, intimebb kapcsolódás lehetőségeit megteremtették meg az előadók, a közönség és a környezet között, éppen ezért az előadások kis létszámú, maximum 100-150 fős látógatószám mellett valósultak meg. A minimális környezetterhelés, a természet és a történelem értékeinek felfedezése és védelme szintén kiemelten fontos eleme a programsorozatnak, ezért az előadásokat ZERO WASTE, vagyis hulladékmentes eseményként szerveztük meg.
A Romkoncertek helyszínei és időpontjai a következők voltak: 2023. 05.13. Nagyvázsony, Pálos kolostorrom; 2023. 05. 28. Dörgicse, Boldogasszony-templomrom; 2023. 08. 27. Balatoncsicsó, Szent Balázs-templomrom; 2023. 09. 03. Veszprém Margit-romok. A szabadtéri koncerteken összesen 480 látogató volt jelen.